Jak dbać o lampy podłogowe, by służyły i świetnie wyglądały przez długie lata? - 1 2024

Jak dbać o lampy podłogowe, by służyły i świetnie wyglądały przez długie lata?

Lampy stojące podłogowe sprawiają, że wnętrza stają się nie tylko jaśniejsze, ale przede wszystkim bardziej przytulne, stylowe i absolutnie wyjątkowe. Dowiedz się, jak zadbać o swoje nowoczesne lampy stojące, aby służyły funkcjonalnością i pięknie wyglądały przez długi czas.

Lampy, zwłaszcza ich klosze i abażury, brudzą się podobnie szybko, jak inne elementy wyposażenia. Jednak na etapie rutynowych porządków, oświetlenie często jest pomijane. I tak warstwa kurzu rośnie. Warto pamiętać, że regularne czyszczenie lamp to nie tylko kwestia higieny czy estetyki, ale przede wszystkim efektywnej pracy oświetlenia. Zakurzona lampa stojąca (i każda inna) emituje mniej światła, co zwykle skutkuje uruchamianiem kolejnych punktów świetlnych, a w konsekwencji – wyższymi rachunkami za energię. Jak zatem dbać o lampy stojące i robić to naprawdę dobrze? Oto kilka prostych wskazówek!

Zainwestuj w funkcjonalne lampy stojące

Lampy stojące nowoczesne potrafią posiadać rozłożyste konstrukcje i finezyjne zdobienia, a to znacząco utrudnia ich czyszczenie. Podobnie, jak wykonanie z wrażliwych na wodę i detergenty materiałów. Jeśli nie należysz do zwolenników porządku absolutnego w domu i nie zamierzasz codziennie odkurzać, myć czy polerować kloszy, unikaj lamp stojących pokojowych z elementami chromowanymi, wykonanymi z bardzo jasnych tkanin i ze szczelinami, w których zbierają się drobinki kurzu czy owady. Praktyczniejszym rozwiązaniem będą minimalistyczne, metalowe lampy stojące, np. w stylu loft.  Jeżeli zależy Ci na modelu z materiałowym abażurem, postaw na ciemniejszą kolorystykę. Zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów.

Kieruj się wytycznymi producenta lampy stojącej

Zanim zabierzesz się za czyszczenie lampy stojącej, koniecznie zapoznaj się z wytycznymi i zaleceniami dotyczącymi konserwacji, które zamieszczone są w instrukcji dołączonej do urządzenia. Niektórych abażurów w ogóle nie wolno moczyć, np. papierowych. Inne elementy mogą wymagać zastosowania dedykowanych preparatów. Nieprzestrzeganie instrukcji producenta grozi zniszczeniem (nierzadko bardzo drogiej) lampy stojącej oraz problemami ze skutecznym dochodzeniem roszczeń z tytułu gwarancji i rękojmi. Pamiętaj, by wszelkie czynności czyszczące wykonywać po odłączeniu lampy od źródła zasilania!

Zwróć uwagę na materiały, z których wykonano lampy stojące

Metodę czyszczenia dobierz do materiałów, z jakich została wykonana Twoja lampa stojąca. W większości przypadków w zupełności wystarczy letnia woda, łagodny detergent i miękka ściereczka, np. z mikrofibry. Przed czyszczeniem należy przeprowadzić test na małym, nierzucającym się w oczy fragmencie. Przed umyciem lampy warto usunąć kurz miotełką lub odkurzaczem ze specjalną końcówką z włosiem. Jeśli Twoja lampa podłogowa posiada szklany klosz, przydadzą Ci się bawełniane rękawiczki. Unikniesz pozostawiania śladów palców. Akcenty drewniane przetrzyj wilgotną szmatką nasączoną środkiem do drewna.

Zaplanuj systematyczne czyszczenie lamp stojących

Chociaż raz w miesiącu, po odkurzeniu dywanów i podłóg, zamocuj na rurze odkurzacza końcówkę z włosami, zmniejsz siłę ssania do minimum i zajmij się oświetleniem. W przypadku lamp stojących, odkurzenia wymaga zarówno klosz/abażur, jak i stelaż. Nie zapomnij zajrzeć do wszystkich pomieszczeń w domu. Do łazienki też.