Palnik na pellet - jakie ma zastosowanie oraz czy warto w niego zainwestować? - 1 2024

Palnik na pellet – jakie ma zastosowanie oraz czy warto w niego zainwestować?

Coraz więcej gospodarstw domowych i firm poszukuje bardziej ekologicznych produktów pozwalających na wydajne ogrzanie budynków. Jednym z popularnych paliw jest granulat drzewny, wytwarzany m.in. z pozostałości po obróbce drewna oraz z siana, ziaren zbóż, malwy, trzciny, wierzby czy łodyg masy zielonej. Jak działa palnik na pellet i czy rzeczywiście warto w niego zainwestować? Przeczytaj i poznaj zalety tego rozwiązania.

Czym jest pellet?

Jest to paliwo stałe, które można spalać w kominkach i specjalnych kotłach CO. Masę drzewną wytłacza się pod bardzo wysokim ciśnieniem aby powstał mocno sprasowany materiał o wysokiej kaloryczności (jego wartość energetyczna sięga 5 kWh/kg). W produkcji nie wykorzystuje się żadnych środków chemicznych, a podczas spalania do atmosfery trafiają bardzo małe ilości CO2.

Jak działa palnik na pellet?

Jest to podstawowy element kotła zamontowany w jego korpusie. Palnik na pellet wyposażony jest w sterowaną automatycznie grzałkę elektryczną. To pozwala na bezobsługowe działanie systemu grzewczego. Nie jest konieczne ręczne rozpalanie – wystarczy uzupełnić poziom paliwa w zasobniku i ustawić wybraną temperaturę. Po włączeniu maszyny samoistnie uruchamiany jest podajnik, który przesuwa granulat na ruszt, gdzie jest on podpalany. Czy taka instalacja jest bezpieczna? Nowoczesne kotły posiadają specjalne zabezpieczenia. Czujnik wysokiej temperatury cały czas kontroluje jej poziom, a zawór wody pozwala na ugaszenie płomienia w razie awarii.

Sama reakcja spalania podtrzymywana jest przez wentylator, który nadmuchuje powietrze. Po wypaleniu się paliwa wydmuchuje on ruszt i automatycznie oczyszcza urządzenie z popiołu. Mikroprocesorowe sterowniki pozwalają na bezobsługowe ogrzewanie. Najnowsza instalacja włącza się, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej wcześniej ustawionego poziomu.

Profesjonalny palnik można instalować także w kotłach starszego typu (np. olejowych). To pozwala zautomatyzować system bez ponoszenia wysokich kosztów. Efektywność będzie jednak niższa niż w kompletnych zestawach zaprojektowanych specjalnie do opalania granulatem drzewnym.

Dlaczego warto zainwestować w system grzewczy na pellet?

Instalacja grzewcza na pellet doskonale sprawdza się w domach jednorodzinnych oraz w obiektach komercyjnych. Pozwala obniżyć koszty produkcji ciepła przy jednoczesnym zadbaniu o naturalne środowisko. Do atmosfery trafiają jedynie śladowe ilości dwutlenku węgla i siarki, a wytwarzanie popiołów sięga maksymalnie 3-4%. Automatyzacja pozwala na komputerowe rozpalanie i wygaszanie, co optymalizuje wykorzystanie opału oraz zapewnia komfort użytku.

Pellet – zielona energia w zasięgu ręki

Ogrzewanie pelletem jest wydajne, ekologiczne i wygodne. Sterowniki komputerowe pozwalają programować uruchamianie pieca w zależności od temperatury na zewnątrz. Efektywność procesu sięga nawet 99%, dlatego pozostaje bardzo mało popiołu. Brak emisji ubocznych szkodliwych gazów sprawia, że granulat drzewny często bywa określany „zielonym węglem”, a palniki i kotły dostosowane do spalania tego paliwa cieszą się rosnącym zainteresowaniem.