Domowa biblioteka wraca do łask, bo książki i czytanie znów stają się modne. Można urządzić kącik biblioteczny albo całe pomieszczenie przeznaczyć na bibliotekę z czytelnią. Dziś przyjrzymy się temu ostatniemu rozwiązaniu i podpowiemy, jak zaaranżować takie pomieszczenie, jeśli chce się w nim zorganizować dodatkowo klub książki.
Wykończenie ścian i podłóg ma znaczenie, czyli ciche wnętrze, które nie rozprasza uwagi
W bibliotece zwykle panuje cisza. To miejsce, w którym nie powinno się rozmawiać, aby nie przeszkadzać innym. Nasza biblioteka nie do końca będzie takim miejscem, w końcu będzie to też miejsce spotkań miłośników książki, którzy będą dzielili się swoimi wrażeniami po przeczytaniu danej pozycji. Niemniej jednak warto urządzić ową bibliotekę i klub książki w taki sposób, by pomieszczenie było wyciszone. Sprawdzi się położenie na ścianach, a także podłogach paneli korkowych, które tłumią hałasy. Na tych podłogowych można dodatkowo położyć inny rodzaj podłogi, bo mogą one stanowić rodzaj podkładu, ale wybierając dekoracyjne płytki korkowe nie potrzeba już wybierać innych. Ich zaletą jest nie tylko wodoodporność, ale też antystatyczność. Łatwo utrzymać je w czystości. Można chodzić po takiej podłodze nie rozpraszając innych. Z czytelni i biblioteki domowej może w końcu jednocześnie korzystać więcej osób. Nie bez znaczenia jest fakt, że wykończenie korkowe jest w 100% ekologiczne, zatem wpisuje się w aktualne trendy.
Dobór lamp wiszących i lamp podłogowych do czytania – jak je rozmieścić i na które postawić?
Skoro mamy już bazę dla naszej biblioteki i klubu książki, to czas wybrać niemniej ważne, a może nawet ważniejsze oświetlenie. Lampa podłogowa do czytania LED będzie absolutnym must have. Można wybrać model z dużym kloszem skierowanym w stronę fotela. Światło powinno być neutralne, tak by nie męczyło oczu. Można też postawić na ciepłe, które relaksuje. Wtedy jednak przy zmęczeniu łatwo można zasnąć z książką w dłoni, nawet jeśli treść „wbiła nas w fotel”. Lampy stojące do czytania mogą znaleźć się przy każdym fotelu, ale równie dobrze można zdecydować się na postawienie jednej lampy w rogu pomieszczenia, tak by rozpraszała światło. Lampa stojąca do czytania może mieć w końcu regulowaną wysokość, dzięki temu, że klosz znajduje się na elastycznej podstawie. Nie może zabraknąć także lamp sufitowych. Można postawić na sufit podwieszany z oczkami LED nad strefą z sofą czy narożnikiem. Dobrze sprawdzi się też podświetlenie półek na regałach, zwłaszcza gdy wykonane są ze szkła. W ten sposób jeszcze lepiej można wyeksponować swoją kolekcję.
Jakie regały wybrać do domowej biblioteki – stojące czy wiszące i jak poradzić sobie, by mieć dostęp do książek z górnej półki?
Generalnie wszystko zależy od stylu, w jakim chcecie urządzić bibliotekę. Jeżeli ma mieć nutę glamour, to mogą to być regały wykończone na wysoki połysk. Gdy chcecie podkreślić minimalistyczną aranżację, to możecie wybrać regały o konstrukcji stalowej z prostymi drewnianymi półkami. Dobrze skomponują się one z korkowym wykończeniem. Regały mogą być stojące i posadowione na wysokich nóżkach, tak by podłogę łatwo się sprzątało, ale można też wybrać regały wiszące. W jednym i drugim przypadku problematyczne może być sięganie po książki z górnej półki. Mowa tu oczywiście o wysokości regału, a nie jakości danej pozycji książkowej. Jednak i tam można się dostać. Wystarczy zainwestować w niewielką drabinkę, która będzie nieodłącznym elementem tej przestrzeni. Warto zainwestować też w specjalne podpórki do książek, które będą ułatwiały zdejmowanie ich z półki z zachowaniem porządku.
Wygodne wypoczynki sprawią, że czytanie będzie jeszcze przyjemniejsze
Bardzo ważnym elementem są też wypoczynki. Powinny być wyposażone przede wszystkim w wygodne siedziska. Jeśli lubicie czytać do późnych godzin nocnych, to oczywiście możecie zainwestować w sofę czy też narożnik z funkcją spania. Istotne znaczenie ma też wyposażenie w regulowane zagłówki, a jeszcze większy komfort zapewnią podnóżki. Strefę czytelniczą można uzupełnić o pufy, które mogą służyć za podnóżki, ale i dodatkowe miejsce do siedzenia. Nie może też zabraknąć stolika kawowego. W końcu dobra kawa czy herbata podczas czytania smakuje lepiej. A jak rozwiązać kwestię zajętych rąk? Wystarczy zainwestować w uchwyt do książki i już można go zamocować razem z książką na blacie, czytać i popijać jednocześnie bez obaw, że poplami się strony. Duża strefa wypoczynkowa sprawdzi się też w czasie spotkań klubu książki.