Ekologiczne rozwiązania oraz kultura „zero waste” nie są dla nas tylko tymczasową modą. Wiele osób bowiem stara się zdecydowanie ograniczyć produkcję odpadów i tym samym chronić naszą planetę przed zaśmieceniem. Dzisiaj zdradzimy wam, w jaki sposób możemy wykorzystać skórki od bananów.
Skórki od bananów – doskonała odżywka dla kwiatów
Śmieci zalewają naszą planetę z każdej strony. Najgorsze skutki niesie za sobą wszechobecny mikroplastik. Cały artykuł na jego temat znajdziemy tutaj. My postanowiliśmy więc podpowiedzieć wam, jak może wykorzystać niektóre śmieci. Skórki od bananów bowiem przeważnie lądują w koszu na śmieci, a tak naprawdę dzięki nim możemy ograniczyć zakup różnego rodzaju produktów z plastiku. Jedną z możliwości jest wykorzystanie ich jako odżywki dla kwiatów. Wystarczy pokroić je na małe kawałki i wrzucić do słoika. Następnie zalewamy bananowe skórki ciepłą przegotowaną wodą. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na 2-3 dni w słoneczne miejsce. Po tym czasie podlewamy nią nasze kwiaty. Mikstura ta świetnie działa na róże oraz inne kwitnące rośliny.
Bananowe skórki pomocne w sprzątaniu
Dokładnie tak! Wewnętrzna strona skórki banana świetnie wchłania kurz z roślin. Jeśli więc posiadamy w domu rośliny o dużych liściach, z powodzeniem możemy przetrzeć je odpadami z bananów. Nie tylko pozbędziemy się z nich kurzu, lecz także nadamy liściom piękny połysk.
Bananowe skórki świetnie nadają się także do polerowania. Metalowe elementy mebli, skórzane sofy czy fotele, sztućce, biżuteria oraz buty wypolerowane wewnętrzną stroną skórki od banana będą lśniły czystością. To jednak niejedyny atut wykorzystywania ich do polerowania. Skórki od bananów nadają tym przedmiotom warstwę ochronną. W związku z tym możesz spokojnie zastąpić nimi pastę do butów.
Skórki bananów naturalnymi kosmetykami
Bananowe odpady pomagają między innymi w walce z trądzikiem. Wystarczy codziennie wieczorem przecierać ich wewnętrzną stroną miejsca objęte trądzikiem. Tak samo pomogą one w walce z uporczywymi i nieprzyjemnymi hemoroidami.
Ze skórki bananowej możemy także przygotować naturalną maseczkę nawilżającą. Będziemy potrzebować skórki banana, świeżego ogórka ze skórką, pół awokado i szczyptę cynamonu. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i nakładamy na skórę. Zmywamy po 15-20 minutach. Zabieg możemy powtarzać nawet kilka razy w tygodniu.
U mnie skórki trafiają na kompost z innymi bio odpadami, ale wypróbuję opcję z maseczką do twarzy.