mikrofalówka

Mikrofalówka – czego do niej nie wkładać?

Mikrofalówka to domowy sprzęt, który na stałe zagościł w naszych domach. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez niej. Z jej pomocą możemy szybko podgrzać obiad, zrobić sobie popcorn lub wiele innych rzeczy. Jednak nie wszystkie produkty możemy w niej podgrzewać. Jakie konkretnie? Tego dowiemy się z poniższego tekstu.

Mikrofalówka – przypadkowy wynalazek

Mikrofalówki zostały wymyślone przez przypadek. Ich ojcem jest Percy Spencer. Był on cenionym ekspertem. Zajmował się projektowaniem radarów. Pewnego dnia podczas nadzorowania prac nad magnetronem Spencer zauważył, że jego czekoladowy batonik, który miał w kieszeni, się rozpuścił. Ekspert od radarów postanowił więc sprawdzić, czy mikrofale działają także na inne produkty spożywcze. To dzięki ciekawości Spencera w 1946 roku powstała pierwsza mikrofalówka. Nie przypominała ona jednak tych, które znamy dzisiaj. Była duża (150 cm) i ciężka (nawet 300 kg). Dopiero w 1967 roku na amerykański rynek wprowadzono pierwsze modele do użytku domowego, które mamy w naszych domach. W Polsce mikrofalówki zyskały popularność dopiero w latach 90.

Czego nie możemy wkładać do mikrofalówki?

Już sam Percy Spencer podczas testowania krótkich fal radiowych przekonał się, że mogą one mieć różny wpływ na produkty spożywcze. Jego próba podgrzania jajka skończyła się bowiem wybuchem. Jednak nie tylko jajka nie powinniśmy wkładać do mikrofalówki. DO produktów spożywczych, których nie wolno podgrzewać w tym urządzeniu należą:

  • wspomniane wcześniej jajka,
  • woda – może osiągnąć zbyt wysoką temperaturę, wyższą nawet od wrzenia i nas poparzyć,
  • chleb – stanie się twardy i czerstwy,
  • mleko matki – traci ono w mikrofalówce wartości odżywcze,
  • surowy makaron – z pomocą mikrofal gotuje się on dłużej, niż tradycyjnie,
  • smażone potrawy – tłuszcz znajdujący się na nich może doprowadzić do zapłonu.

Ponadto do mikrofalówki nie powinniśmy podgrzewać jedzenia w metalowych pojemnikach. Folia aluminiowa także nie wchodzi w grę. Grozi to bowiem zapaleniem się podgrzewanego posiłku. Styropianowe pojemniki oraz plastik, który nie jest przeznaczony do stosowania w mikrofalówce, mogą się w niej stopić. Do stosowania w tym urządzeniu przeznaczone są pojemniki wykonane ze specjalnego plastiku. Jednak musimy pamiętać, żeby otworzyć je przed włączeniem mikrofalówki. Inaczej mogą się one rozerwać.