jak odpowietrzyć kaloryfer?

Jak samodzielnie odpowietrzyć kaloryfer?

Okres grzewczy rozpoczął się w naszym kraju już jakiś czas temu. Temperatury na zewnątrz spadły, więc kaloryfery w naszych domach ogrzewają pomieszczenia. Zdarza się jednak, że grzejnik pomimo podwyższenia temperatury nadal jest chłodny. Jest to objaw jego zapowietrzenia. Poniżej podpowiemy jak odpowietrzyć kaloryfer samodzielnie. To naprawdę proste zadanie.

Zapowietrzony grzejnik – dlaczego?

Objawem zapowietrzenia kaloryfera jest nie tylko brak ciepła, lecz także nierównomierne grzanie, a także bulgotanie lub szumienie wydostające się z jego wnętrza. Powodów takiego stanu może być kilka. Pierwszym z nich jest nieprawidłowe napełnienie całej instalacji grzewczej wodą. W takim wypadku oprócz wody do kaloryferów dostaje się także powietrze. Inną przyczyną może być nieszczelność instalacji np. zaworów, ścianek rur wykonanych z tworzyw sztucznych lub pompy.
Oprócz tego musimy pamiętać, że powietrze rozpuszcza się w wodzie. Może ono więc dostać się do naszych grzejników w postaci miko pęcherzyków. Koleją sprawą są reakcje chemiczne zachodzące w rurach i grzejnikach. Za ich sprawą również mogą powstawać pęcherzyki powietrza. Wszystko to prowadzi do tego, że co roku musimy odpowietrzyć kaloryfer.

Rodzaje odpowietrzników

Zapowietrzony grzejnik jest mało wydajny, podnosi koszty ogrzewania oraz nie zapewnia nam komfortu cieplnego. Właśnie to są główne powody jego odpowietrzania. Jak to zrobić? Co będzie potrzebne, żeby dobrze odpowietrzyć kaloryfer? Te pytania często stawiane są w internecie.
Przede wszystkim musimy określić, z jakim rodzajem odpowietrznika mamy do czynienia. Dzielą się one na odpowietrzniki:
automatyczne,
ręczne.
Pierwsze z nich powinny działać samoczynnie. Warto jednak od czasu do czasu sprawdzić ich działanie. Jeśli po wciśnięciu go zauważymy wodę, urządzenie działa poprawnie.
Ręczne odpowietrzniki, które najczęściej stosowane są w żeliwnych grzejnikach, wymagają naszej ingerencji. Przede wszystkim potrzebny będzie nam płaski śrubokręt oraz wiadro bądź inne naczynie na wodę.

W jaki sposób odpowietrzyć kaloryfer?

Pierwszym krokiem powinno być podniesienie ciśnienia w instalacji. Możemy to zrobić, dopuszczając trochę wody. Optymalne ciśnienie to 1,2 – 1,4 bara. W ten sposób powietrze zostanie skierowane do góry.
Następnie ustawiamy wiadro pod odpowietrznikiem i za pomocą śrubokrętu odblokowujemy odpowietrznik. Robimy to powoli i delikatnie, gdyż wraz z powietrzem z kaloryfera wydostanie się także woda pod wysokim ciśnieniem. Usłyszymy także syczenie powietrza. Po chwili ciśnienie oraz dźwięki wydawane przez uciekające z grzejnika powietrze zmniejszą się, aż w końcu ustaną. W tej chwili możemy zakręcić odpowietrznik. Jest to znak, że daliśmy radę samodzielnie odpowietrzyć kaloryfer.